Başkent Hırdavat
Tesa Tüylü Ve Tüysüz Bez Bant

Koli Bandı Nedir ?

Koli Bandı Nedir ? Çeşitleri nelerdir ? Nerelerde kullanılır ? Doğru bant seçimi nedir?

Bu içerik 26 Nisan 2020 tarihinde eklendi ve 655 kez okundu
Koli Bandı Nedir ?

Koli bantları paketleme ve taşıma işlerinde olmazsa olmaz bir sarf malzemesidir. Çalıştığınız sektör ne olursa olsun, koli bantlarına mutlaka ihtiyaç duyarsınız. Bir çoğumuzun önemsemediği koli bandını alırken nelere dikkat etmeliyiz.

Koli Bandı Nedir?


Koli bandı, en sık kulandığımız paketleme ve ambalajlama ürünlerinden biridir. Bir yüzünde özel bir selülöz bulunan bu ürünler bir çok yapıştırma ihtiyacımıza da pratik çözümler sunar. Kullanıldıkları alanda basınca dayanaklı yüzeyler oluşturur ve kolilediğimiz ürünleri dış etkenlerden korur ve güvenli şekilde istediğimiz yere taşımamızı sağlar.

Farklı malzeme ve ebatlarda imalatı yapılan koli bantları, bir çok ebat ve çeşide de sahiptir. Biz kullanıcılar koli bandı alırken çok araştırmayız. Koli bandı deriz ve geçeriz. İşin aslı aslında öyle değildir. Her uygulama için aynı koli bandı kullanılmaz.

Su Bazlı Akrilik; Su bazlı akrilik yapıştırıcıdan üretilir. Genel kullanımı naylon ve plastik yüzeylerdir. Hızlı ve ilk tutunması güçlüdür. Elle koparmanız zordur. Sıcaklarda performansı yüksektir. Soğuk havalarda ise çok başarılı değildir. Karton kutularda kullanmanızı önermeyiz. Hotmelt veya Solvent kullanmanızı tavsiye ederiz. Kırtasiye ve Ambalaj sektöründe sıklıkla kullanılır.

 

Hotmelt ; Sıcak eriyik tutkal teknolojisiyle üretilmektedir. En çok tercih edilen çeşit hotmelt diyebiliriz. Çeşitleri çok fazladır. 20mm-100mm genişliğinden 30m-1000m uzunluğunda bulabilirsiniz. Koli kapamada sıklıkla kullanılır. Hotmelt ilk tutunması güçlü olduğundan dolayı elinizle rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ülkemizde çok tercih edilen fakat dünyada çok tercih edilmeyen bir üründür.

 

Solvent (doğal kauçuk); Doğal kauçuk reçinenin solvent ile seyreltilip film üzerine sürülmesi ile elde edilir. Bu bantlar tüm yüzeyler için kullanılabilir. Gündüz ile gece arasındaki sıcaklık farkından en az etkilenen banttır. Soğuk havalarda dayanıklıdır. Dünya da en çok kullanılan bant çeşididir. Özellikle Alman Markası Tesa Koli bantlarında Doğal kauçuk kullanır. Doğal Kauçuk Bantların fiyatları pahalı olduğu için Ülkemizde çok tercih edilmiyor. Hotmelt kadar genişlik ve uzunluk çeşidi yoktur. Soğuk zincirlerinde kullanılabilir. Çeşidine göre sessiz açılan ve iz birakmayan modelleri vardır.

 

Koli bantları ile küçük ipuçları;

Plastik ve naylon malzemede akrilk

Koli kapama için hotmelt ve solvent

Kullanırken koli bant makinası kullanın, makina yoksa elle baskı uygulayın

Ağızınızla ve bandı birbirine yapıştırıp çekerek koparmayın

Hiç bir bantın yapışkanlığı el ile test edilmez, en doğru test koli üzerinde olur

Bandın hızlı açılması veya zor açılması bandın kalitesini belirlemez,bu tamamen üzerindeki silikon kalınlığı ile ilgilidir

Bandın kalitesini micron kalınlığı ve yapışkan gramajı belirler

Su bazlı koli bandı fiyatları daha ucuzdur, solvent daha pahalıdır.

Ülkemizde genel olarak 45mm x40m ve 45mmx100 olarak satılır.

Çok ağır ve önemli kolilerde sentetik cam elyaflı çemberleme bandı tercih ediniz.

 

Koli Band? Nedir ?koli+bandı tesa astel klas hotmelt solvent akrilik ankara
DİĞER BİLGİLER
KURUMSAL
ÜRÜNLER
REFERANSLAR
Kayıt Yok!
FAYDALI BİLGİLER